Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
rachierachie

rachierachie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for rachierachie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • rachierachie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • It Chapter Two

    It Chapter Two 2019

    ★★★★★ Added by rachierachie

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    People are clowning this movie (get it ahahahah) but honestly???????? Name a more iconic scene than the losers killing Pennywise by calling him a fucking clown to turn him into a deflated ballsack and then ripping his fucking heart out. U can’t. Richie calling the alien clown freak trying to murder them a sloppy bitch?????? Gay rights babey!!!!!!! I admire the sheer amount of unbridled rage the actor who played Eddie brought to every line. Was it necessary? No. Was…

  • Rocketman

    Rocketman 2019

    ★★★★½ Watched by rachierachie 31 May 2019

    Moral of the story is don’t let ur gay bf be ur music manager

  • Too Big to Fail

    Too Big to Fail 2011

    ½ Watched by rachierachie 05 Apr 2019

    This movie sucks ass why do people have New York accents why did the people who made this movie add little descriptions of the characters as if I care about a bunch of crusty ass business majors

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen 2016

    ★★★★★ Watched by rachierachie 13 Feb 2019 1

    This is by far one of the most relatable teen movies I have ever seen. I kin Nadine’s relationship with Mr. Bruner.

  • Spirit: Stallion of the Cimarron

    Spirit: Stallion of the Cimarron 2002

    ★★★★★ Watched by rachierachie 19 Jan 2019

    This has been my favorite movie since I was like 4 and it still makes me cry every time I watch it.

  • Florence Foster Jenkins

    Florence Foster Jenkins 2016

    ½ Watched by rachierachie 19 Jan 2019

    Did not enjoy the plot just wandered all over the place and it didn’t even seem like there was a central conflict other than she’s bad at singing and that's that.

  • Monster House

    Monster House 2006

    ★★★★ Watched by rachierachie 19 Jan 2019

    This is a genuinely disturbing movie after I watched it when I was younger I was scared to go in my house for like a week

  • Cars 2

    Cars 2 2011

    ★★ Watched by rachierachie 19 Jan 2019

    You fucked up a perfectly good tow truck is what you did. Look at him. He’s got anxiety.

  • Shrek the Third

    Shrek the Third 2007

    ★★ Watched by rachierachie 19 Jan 2019

    I don’t like how detailed his pores are :(

  • Shrek 2

    Shrek 2 2004

    ★★★★★ Watched by rachierachie 16 Jan 2019

    Very funnny! Best shark movie! Shred is hot as a man!

  • The Curious Case of Benjamin Button

    The Curious Case of Benjamin Button 2008

    ★★★ Watched by rachierachie 16 Jan 2019

    In second grade I was home sick and my mom forced me to watch this alone and for like the next few days I couldn’t stop crying because this movie disturbed me so much. Would recommend!

  • Ratatouille

    Ratatouille 2007

    ★★★★★ Watched by rachierachie 16 Jan 2019

    Remy is a gay icon when rupaul withers into dust my lil rat dude should take over

Newer
Older
  • 1
  • …
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro