Sort by

rachael has logged 520 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Best Friends

Best Friends

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Highball

Highball

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Conrad and Butler Take a Vacation

Conrad and Butler Take a Vacation

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Greatest Moments

Star Wars: Greatest Moments

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry