Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
29
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Heads or Tails 2

Heads or Tails 2

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
02
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Heads or Tails 2

Heads or Tails 2

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Heads or Tails 2

Heads or Tails 2

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry