Sort by

Michael has logged 242 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1941

1941

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Homie Spumoni

Homie Spumoni

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hart's War

Hart's War

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only the Strong

Only the Strong

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Manhattan Project

The Manhattan Project

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sledgehammer

Sledgehammer

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry