Highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★

  • Chris D'Elia: Man on Fire

    ★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • The Living Daylights

    ★★★★★

  • Fist of Fury

    ★★★★★

  • The Stranger and the Gunfighter

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Dead Zone

    ★★★★½

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★½

  • Days of Thunder

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • Strange Days

    ★★★★

  • The Long Kiss Goodnight

    ★★★★

  • Police Story 2

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Omen

Jun 27

Last Film

Blade Runner 2049

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
40 films
Thriller
32 films
Drama
21 films
Crime
17 films
Adventure
16 films
Horror
15 films
Comedy
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
5 films
Mystery
5 films
USA
61 films
UK
15 films
Canada
7 films
Hong Kong
6 films
France
5 films
China
4 films
New Zealand
3 films
Japan
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
English
67 films
Spanish
9 films
Italian
6 films
French
6 films
German
5 films
Latin
3 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

raddude’s most liked review

Predator

★★★★½

Predator is a perfect macho fantasy action movie. Also, Arnold Schwarzenegger is the most charismatic person I’ve ever seen in person. I wish someone would have asked what it was like to work with Sonny Landham.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Halloween: The Curse of Michael Myers
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Freewheelin'
Average weighted rating:

3.1

Films raddude watched in 2017

  • Blade Runner 2049
  • Freewheelin'
  • Species
  • The Disaster Artist
  • It
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Moonraker
  • Licence to Kill
  • Gleaming the Cube
  • Thief of Hearts
  • Strange Days
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Never Say Never Again
  • War for the Planet of the Apes
  • Dracula
  • Revolver
  • The Living Daylights
  • Clueless
  • The Hunt for Red October
  • Fist of Fury
  • Warcraft
  • No Retreat, No Surrender
  • The Return of the Living Dead
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Good Time
  • The Long Kiss Goodnight
  • Man's Best Friend
  • The Stranger and the Gunfighter
  • Stroker Ace
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Body Parts
  • Halloween II
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Everybody Wants Some!!
  • Predator
  • Clear and Present Danger
  • Spider-Man: Homecoming
  • Days of Thunder
  • Wonder Woman
  • Mimic
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Rolling Thunder
  • American Psycho
  • Lone Wolf McQuade
  • If Looks Could Kill
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Highlander
  • Gifted
  • Alien: Covenant
  • The Dead Zone
  • The Rookie
  • Shin Godzilla
  • Ghost in the Shell
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Dunkirk
  • The Perfect Weapon
  • Under Siege
  • Executive Decision
  • The Fate of the Furious
  • Baby Driver
  • The Driver
  • Rush Hour 3
  • The Village
  • Police Story 2
  • Chris D'Elia: Man on Fire
  • The Omen

World Map

Highly rated films raddude is yet to see

  • Coco
  • Paddington 2
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more