Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

    ★★★★½

  • Triple Frontier

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★★

  • The Living Daylights

    ★★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • Fist of Fury

    ★★★★★

  • Heavyweights

    ★★★★★

  • Dark of the Sun

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Tomb Raider

Jan 4

Most Watched

The Fugitive

twice

I, Robot

twice

Road House

twice

Once Bitten

twice

Valley Girl

twice

Last Film

6 Underground

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
93 films
Thriller
69 films
Comedy
60 films
Drama
57 films
Crime
40 films
Sci Fi
39 films
Adventure
39 films
Horror
31 films
Romance
17 films
Fantasy
16 films
USA
177 films
UK
21 films
China
8 films
Canada
7 films
Italy
6 films
Japan
6 films
Germany
5 films
Australia
4 films
France
4 films
Hong Kong
3 films
English
184 films
Italian
16 films
Spanish
15 films
French
11 films
Chinese
9 films
Russian
7 films
Portuguese
6 films
German
6 films
Japanese
6 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

raddude’s most liked review

2019: After the Fall of New York

★★★

Snake Prosciutto must save humanity by rescuing the only fertile woman left in the world.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Superman IV: The Quest for Peace
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Brendan Schaub: You'd Be Surprised
Average weighted rating:

1.8

Films raddude watched in 2019

  • 6 Underground
  • Ad Astra
  • Die Hard
  • Mo' Money
  • The Fugitive
  • The Tuxedo
  • Commando
  • I, Robot
  • 1917
  • The Silent Partner
  • The Man with the Golden Gun
  • Gremlins
  • The Nutty Professor
  • Heartbreak Ridge
  • The Patriot
  • The Living Daylights
  • Happy Death Day 2U
  • Drop Zone
  • Road House
  • Kiss of the Dragon
  • Metro
  • Rambo: Last Blood
  • Rush Hour 2
  • I, Robot
  • Heat
  • Rain Man
  • Shattered
  • The Fan
  • Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!
  • Starship Troopers
  • Beauty and the Beast
  • War of the Worlds
  • Heavyweights
  • Godzilla 1985
  • Real Men
  • The Monster Squad
  • Signs
  • Hell Fest
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Fright Night Part 2
  • Final Destination 2
  • Inferno
  • House
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • My Mom's a Werewolf
  • Prince of Darkness
  • Escape from New York
  • Sturgill Simpson Presents Sound & Fury
  • Once Bitten
  • Vampire's Kiss
  • City Hunter
  • Primal Rage
  • The Best of Times
  • Bad Times at the El Royale
  • Rambo
  • Fatal Instinct
  • Reservoir Dogs
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Army of Darkness
  • Stand by Me
  • Dragged Across Concrete
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Valley Girl
  • Valley Girl
  • The Pom Pom Girls
  • Supervixens
  • The Last American Virgin
  • Gator
  • My Favorite Shapes by Julio Torres
  • Eraser
  • Batman Forever
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Tommy Boy
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Striptease
  • Widows
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Avengers: Endgame
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Defiant Ones
  • Stargate
  • Invasion of the Body Snatchers
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • The Incredible Shrinking Woman
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Rome, Armed to the Teeth
  • Night Killer
  • The Barbarians
  • 2019: After the Fall of New York
  • MXP: Most Xtreme Primate
  • Mr. Brooks
  • Miami Blues
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Kuffs
  • Us
  • Flash Gordon
  • Stakeout
  • Wrongfully Accused
  • Apollo 11
  • Fright Night
  • Lethal Weapon
  • Godzilla 2000: Millennium
  • True Lies
  • Captain Marvel
  • The Last Samurai
  • Rocky II
  • Motel Hell
  • Johnny Be Good
  • Die, Monster, Die!
  • Brendan Schaub: You'd Be Surprised
  • Oily Maniac
  • The Crow
  • Crazy Rich Asians
  • Clerks
  • American Ninja
  • Mallrats
  • The Matrix
  • Thor: Ragnarok
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Broken Arrow
  • Mortal Kombat
  • Double Impact
  • Vision Quest
  • The Karate Kid Part III
  • Aquaman
  • The Siege
  • Kiss of Death
  • D2: The Mighty Ducks
  • Triple Threat
  • Navy Seals
  • Gorky Park
  • Gorky Park
  • Thinner
  • Rock 'n' Roll High School
  • Dressed to Kill
  • The Mean Season
  • Triple Frontier
  • Gladiator
  • Mortal Engines
  • Hunter Killer
  • Creed II
  • Supernova
  • Wagons East!
  • Weekend at Bernie's
  • Fist of Fury
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Operation Dumbo Drop
  • Public Enemies
  • The Mighty Quinn
  • WarGames
  • Real Genius
  • The Terminator
  • Redbelt
  • The Fugitive
  • Far and Away
  • Dirty Work
  • Flyboys
  • Terror In Beverly Hills
  • Mission: Impossible II
  • Black Sheep
  • Crocodile Dundee
  • Very Bad Things
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Star Wars: The Force Awakens
  • King Arthur
  • The Bounty
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Black Hawk Down
  • Maximum Risk
  • Behind Enemy Lines
  • Tears of the Sun
  • Analyze This
  • Ghost
  • A Quiet Place
  • State of Grace
  • Assassination
  • Cop
  • Cop
  • The Rage: Carrie 2
  • The Mask
  • Dark of the Sun
  • Dark of the Sun
  • A Bronx Tale
  • Road House
  • Once Bitten
  • No Escape
  • Tomb Raider

World Map

Highly rated films raddude is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more