Highest rated films

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★★★

  • Children of the Corn III: Urban Harvest

    ★★★★★

  • 13 Assassins

    ★★★★½

  • 10 to Midnight

    ★★★★½

  • Vigilante

    ★★★★½

  • Blade

    ★★★★

  • Blade of the Immortal

    ★★★★

  • Bowfinger

    ★★★★

  • Double Impact

    ★★★★

  • Revenge of the Ninja

    ★★★★

  • Massacre at Central High

    ★★★★

  • Fright Night

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 20.5 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Ticker

Jan 1

Last Film

Killjoy 3

Feb 22

Genres, Countries & Languages

Action
20 films
Drama
18 films
Comedy
15 films
Thriller
14 films
Crime
11 films
Horror
7 films
Adventure
6 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
5 films
Music
3 films
USA
35 films
Japan
3 films
UK
3 films
Ireland
1 film
Canada
1 film
China
1 film
Germany
1 film
English
38 films
Japanese
4 films
French
2 films
Russian
2 films
German
1 film
Spanish
1 film
Vietnamese
1 film
Portuguese
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

raddude’s most liked review

Poseidon

★★★

There was a time when Josh Lucas, Patrick Wilson and Bradley Cooper were battling for every standard leading white guy roll. It was heated. Im glad Josh’s career drowned with this ship. Kurt Russells hair is a bit of a letdown in this.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Ticker
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Killjoy 3
Average weighted rating:

2.5

Films raddude watched in 2021

  • Killjoy 3
  • Class Act
  • Hamburger Hill
  • The Apple
  • Wayne's World
  • The Silence of the Lambs
  • 2 Days in the Valley
  • Children of the Corn III: Urban Harvest
  • Fright Night
  • 10 to Midnight
  • Vigilante
  • Massacre at Central High
  • Out of Bounds
  • Harley Davidson and the Marlboro Man
  • Class
  • Akira
  • Total Recall
  • Revenge of the Ninja
  • The Doors
  • Blade
  • Blade of the Immortal
  • Rawhead Rex
  • Double Impact
  • Black Water
  • The Jesus Rolls
  • The Stöned Age
  • The Astrologer
  • Dead Presidents
  • The Hunted
  • 13 Assassins
  • Conan the Barbarian
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Harry and the Hendersons
  • Gung Ho
  • Edtv
  • Beverly Hills Ninja
  • Dude, Where's My Car?
  • Bowfinger
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Poseidon
  • Ticker

World Map

Highly rated films raddude is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • CODA
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more