RSS feed for Radmin

Radmin has logged 88 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★
Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Volver

Volver

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
No One Knows About Persian Cats

No One Knows About Persian Cats

2009
×
★★
Edit this entry  
01
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★
Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
Modigliani

Modigliani

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★½
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry