• Warm Bodies

    Warm Bodies

    ★★★

    This movie is a metaphor for how hot women always choose men who are mentally impaired. It was a sweet, harmless little film. I heard the book was better though.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★★

    It was such a pleasant surprise and so much better than what I was expecting. The decision to focus the film entirely on the central characters was inspired, and really goes to show the important of connecting with the characters in order for all the action to feel grounded.

    I liked how despite all the world ending disaster stuff the actual set pieces were low key. It really heightened the suspense and made everything more relatable. Apart from one scene…

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

    Just saw this. I loved/hated it. For a trilogy that was hugely improvised, it's not half bad. There are movies out there that had a proper pre production period and sucked ass. My number one complaint about this movie: too much Legolas, not enough Beorn. The lack of Beorn was upsetting, they barley give him any time to show how much he did.

    Also, I lost my shit when Bilbo was crying after Thorin died. Martin Freeman killed that scene. I agree with what many people are saying about the bad parts of the movie, but nobody better be hating on Martin Freeman. Fuck.

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★½

    By far, Smaug has to be the coolest and most impressive CGI character to ever be created. There's something incredibly more terrifying when a villain has proper manners and a polite manner of speaking. Yelling can be intimidating but having a sinister calmness and confidence is much more frightening.

    Also,
    Bombur. Fucking. Barrel. Scene.
    One of the best scenes I've ever seen.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

    I freaking loved it. It had a very different tone than the LOTR movies but the magic and immersion was still there. I don't know what people are talking about it being "slow", not a minute of it seemed wasted. Epic fight scenes, the Gollum scene was really interesting to watch. I also actually liked the idea of not showing the dragon right away very much. That created tension, and did not give away everything.

    And holy fucking shit, that scenery. Somebody could compile all of the landscape shots from these movies and I would pay money to see it.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    This is just one 12 hour film. Anyone who says otherwise is plain wrong. LOTR is so timeless. From the music to the direction, none of it feels constrained to the early 2000's. The CGI holds up almost entirely too. I can see people watching this for the next few hundred years if possible. This deserved every damn oscar it won, all eleven of them.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    I would pay money just to watch 3 hours of Sam and Gollum roasting each other.... Andy Serkis is criminally underrated; hands down one of the best actors. He's absolutely fantastic in all of his work.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    Everytime I hear the shire theme, I just smile like a fool alone, thank you

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    This movie is worth the watch for the visuals alone. Sony is doing some good shit with their animated films. They seem to have nailed the ability to make crisp stylized animation that has personality. It’s not about how much detail you can cram into one centimeter of screen it’s about the entire picture and I’m glad they get that. Also the other thing I liked is that the robots could have easily wiped out humanity with warfare but decided…

  • Cargo

    Cargo

    ★★★½

    Two hours ago I didn’t know this movie existed. Now I’m sitting here fucking devastated. My Lord what a depressing movie. Wonderful acting though.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    I loved the tension between Peter and Phil in their last scene together. Peter’s character surprised me the most, and I didn’t think he could be that calculating. Early in the movie Rose tells Peter to “kill the chickens” for the men’s dinners, and I thought that skinny kid would be too squeamish to kill anything. Turns out he knows his way with a scalpel. It all adds up in the end. Also, The refreshing thing about this movie is that it’s a Western that doesn’t end with a shootout. It uses the Western setting perfectly without falling into the boring tropes of the genre.

  • Gangubai Kathiawadi

    Gangubai Kathiawadi

    ★★★½

    Alia really took me by surprise man. A genuinely moving performance from her. Film tests your patience in the 2nd half but still very much watchable. An out and out Alia Bhatt show. Also, I believe the BIGGEST plot mishap was not actually showing more of a fight between Raziabai and Gangubai. They went from declaring war to a cut scene directly to basically her winning - no fight/argument/tension/politics between the two which would have been a crazy part.