Hipster has written 56 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    Sam Rockwell has a knack for playing characters that haven't led admirable lives but have a good heart deep down.

  • Mommy

    Mommy

    ★★★★½

    so y'all werent lying huh..... this really is THAT good..... never paid so much attention to the edge of a frame in my entire life, this movie made me cry over an aspect ratio change what a weird world we live in..... i replayed that dream sequence after i finished watching this movie just so i can cry some more..... Mr. Dolan really just let some pop songs shatter my entire emotional well-being, when the first note of born to die played i literally felt my body exit this astral plane.

  • Central Station

    Central Station

    ★★★★½

    Central Station definitely has a familiar story, but the execution is so great, grounded and subtle that the film still ended up being fantastic. Fernanda Montenegro shines here with such a powerhouse performance, the direction is also phenomenal as are the editing, cinematography and score. But the character development and interactions are so strong that I felt like I’ve just met Josue and Dora and thus that beautiful ending moved me even more. It’s such a wonderful film and a major Brazilian classic.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    This is one of those amazing films where I thought it was okay but then the more I thought about it the more scenes just kept replaying in my mind and now I love it. This movie could literally be a painting. You can pause this movie at almost any point and it is pure beautiful poetry on screen. Some of the scenes are so visually breathtaking, I just found myself sitting in awe.

    Goddamn what an incredible movie

  • Nobody Knows

    Nobody Knows

    ★★★★½

    Unfolds with such leisurely, terrible beauty, it takes a while to realize that what we are witnessing is the children's long slide into beggary, exacerbated by the slow torture of faint hope. Compassionate yet heartbreaking, it's a simple story that overflows with genuine humanity. Some may flinch at the movie's 141-minute running time, but there's not a wasted moment

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    Shoplifters does something beautiful: it reminds you how love - or the memory of it - is a powerful consolation for the tough times that inevitably come. It may be a story about an unusual family, but its statements about that family feel universal. The ending breaks the heart and makes you think hard about the ties that bind us.

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    Honestly the best thing about this movie is the artstyle. Everything just pops. It was like a sweet summer breeze. Not everything Pixar does have to be super heavy.

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★½

    This film is a crash course in emotional intelligence and will assist an entire generation of kids to be more emotionally stable than their parents. Really a beautiful movie.

  • A Hero

    A Hero

    ★★★★½

    This is another beautifully crafted film from a director who knows how to draw every last jot of human emotion from his cast, throwing big questions before his characters and letting them take it in their stride. Farhadi makes sure that separating the good guys from the bad guys won't be easy. Nothing is ever simple in his films, even though his style is very straightforward... While the film is culturally specific, its message is universal. A very subtle piece of work.

  • The Salesman

    The Salesman

    ★★★★½

    Cinema is a machine that generates empathy, and there's no greater example of its potential do so than 'The Salesman'. Our sympathies flicker and shift with each shot. It's a fantastic film. Farhadi is still a master of storytelling as well as empathy. He's a war journalist who is constantly changing perspectives in covert conflicts. The last act is an example of this, and it is a classic. Ambiguity always reigns supreme in Farhadi's cosmos.

  • The Past

    The Past

    ★★★★½

    One of the most impressive things about Farhadi's film is the way he reveals facts about the tale and his extraordinary timing in which he reveals them. The movie unfolds like a surprise birthday gift. There are no good guys or bad guys in his films -- just real people with real flaws. On paper, the complications sound like plot points in a melodramatic soap opera. But under Farhadi's direction and in his cast's more-than-capable hands, this knotty family drama never feels false or manipulative. Even in its measured pacing, the film easily commands attention.

  • About Elly

    About Elly

    ★★★★½

    Farhadi is the best when it comes to telling a ordinary story in an extraordinary way. About Elly is devastating because the lies here are simultaneously necessary, useless, and so dreadfully familiar. There are no false notes anywhere in this cast of performers. And by the time the mystery is solved, it hardly seems to matter. What matters is the casual lack of honesty that almost everyone seems to depend on.