Hipster has written 118 reviews for films rated ★★★★ .

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★

    A realistic depiction of what socially awkward adolescents go through. It is a wonderful film. It explores the insecurity, vulnerability, and rawness that is present during that time in a lot of our lives.

    One thing I was skeptical of going in was how much of it was gonna be a condemnation of what it means to be a kid but it was mostly loving towards them. The use of phones wasn’t treated exactly as a bad thing or a…

  • Queen of Hearts

    Queen of Hearts

    ★★★★

    What’s truly striking about Queen of Hearts is this: if the central relationship centred around a middle-aged man and a girl of the same age as Gustav, the conversation would be different. May el-Toukhy has asked us to have that conversation, but framed in a different way.

    This is a grown-up story of abuse, and abuse of power, told in such a way that the significance may well be missed until it’s far too late.

    Watch it and squirm.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★★

    It was such a pleasant surprise and so much better than what I was expecting. The decision to focus the film entirely on the central characters was inspired, and really goes to show the important of connecting with the characters in order for all the action to feel grounded.

    I liked how despite all the world ending disaster stuff the actual set pieces were low key. It really heightened the suspense and made everything more relatable. Apart from one scene…

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    This movie is worth the watch for the visuals alone. Sony is doing some good shit with their animated films. They seem to have nailed the ability to make crisp stylized animation that has personality. It’s not about how much detail you can cram into one centimeter of screen it’s about the entire picture and I’m glad they get that. Also the other thing I liked is that the robots could have easily wiped out humanity with warfare but decided…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    I loved the tension between Peter and Phil in their last scene together. Peter’s character surprised me the most, and I didn’t think he could be that calculating. Early in the movie Rose tells Peter to “kill the chickens” for the men’s dinners, and I thought that skinny kid would be too squeamish to kill anything. Turns out he knows his way with a scalpel. It all adds up in the end. Also, The refreshing thing about this movie is that it’s a Western that doesn’t end with a shootout. It uses the Western setting perfectly without falling into the boring tropes of the genre.

  • Lootera

    Lootera

    ★★★★

    This movie focused more on silences and emotions rather than dialogues, but the dialogues were powerful in many places too. Every single frame, the music, cinematography, performances, and pretty much every single minute detail about Lootera is so close to perfect. Man, I wish both of them took on more "subdued" roles like this. Sonakshi actually acted so well in this one. She's wasted her talent. Movie pace was a bit slow but I didn’t mind it. Need I say anything about the soundtrack? The songs fit perfectly with the scenes. Amit Trivedi is a genius and his music is so awesome in this one.

  • Godless

    Godless

    ★★★★

    This show is just fantastic. The writing is concise, the dialog rarely ever feels bloated or unnecessary. The cinematography is such a pleasure, even on a less than optimal screen. The actors are perfectly cast, especially Jeff Daniels, whose character will be the defining one I remember him for. I cannot recommend this enough.

  • Unbelievable

    Unbelievable

    ★★★★

    This is easily one of the best shows on Netflix. The acting, writing, direction and dialogue everything is top notch! Binged it all in one day. It's hard to watch because I'm angry all the time for Marie, seeing all that happen to her, but getting to episode 8 was the most satisfying ever.

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★

    this cooper raif dude is the real fucking deal... his screen presence just feels like a really warm hug.

  • Victoria

    Victoria

    ★★★★

    While the "entire movie is one take" thing sounds like a gimmick at first, it actually works in that it makes you feel like you're actually there, watching everything unfold. Don’t let the incredibly ballsy yet excellently executed one take angle be the only reason you check out Victoria, do so because it’s both heartwarming and relentlessly intense. It’s also a fairly interesting way of reminding people of how quickly the course of their life can be drastically altered within mere hours and one decision. Well worth the watch.

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★

    i don’t care how trite this movie is, i’m like a moth to a flame with easy going, low budget movies about a transitional period in a schlubby guy’s life

  • Together Together

    Together Together

    ★★★★

    Together Together is just absolutely delightful from the first frame to the last... A poignant story about being alone in a world of togetherness. Patti Harrison and Ed Helms are too good. They deserve all the hugs in the world! Truly top-shelf!... And movies like this are a reminder that indie films, at their best, are the result of an artistic vision and not of studio notes, which surely would have ground down everything that’s weird and wonderful about this delightful comedy... More films about friendship and platonic love please.