Sort by

ella has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Clouds

Clouds

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Awake

Awake

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Magic Woman

Black Magic Woman

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guess Who

Guess Who

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Edit this entry