Rafael has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Boat

The Boat

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Aleluia, o Canto Infinito do Tincoã

Aleluia, o Canto Infinito do Tincoã

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Naples in Veils

Naples in Veils

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Welles Raft

The Welles Raft

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Os Arara

Os Arara

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eclipse

Eclipse

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pantera Negra

Pantera Negra

1968
×
★★
Edit this entry  
06
Carnaval de Rua - Porto Alegre

Carnaval de Rua - Porto Alegre

1959
×
Edit this entry  
06
Creche-Lar

Creche-Lar

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
Gafieira

Gafieira

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wilsinho Galiléia

Wilsinho Galiléia

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dorivando Saravá, o Preto Que Virou Mar

Dorivando Saravá, o Preto Que Virou Mar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Acabaram-se os Otários

Acabaram-se os Otários

1929
×
★★★½
Edit this entry  
04
Quem KISS Teve

Quem KISS Teve

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Avesso Festa Baile

Avesso Festa Baile

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Napoli, Napoli, Napoli

Napoli, Napoli, Napoli

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Selfie

Selfie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Am Tempesta

I Am Tempesta

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
If Only

If Only

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mandacaru Vermelho

Mandacaru Vermelho

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Cangaceiros

The Last Cangaceiros

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Friend

The Family Friend

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loro

Loro

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfumed Ball

Perfumed Ball

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lampião (O Rei do Cangaço)

Lampião (O Rei do Cangaço)

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Bandit

The Bandit

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Name Is Lenny

My Name Is Lenny

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Life on Earth

Life on Earth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for Happiness

Waiting for Happiness

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Den

The Den

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Open Windows

Open Windows

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★½
Edit this entry