Sort by

RAFIF has logged 331 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mother

Mother

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Edit this entry  
03
If Winter Comes

If Winter Comes

1947
×
★★★
Edit this entry  
02
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
Fierce Creatures

Fierce Creatures

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Any Number Can Play

Any Number Can Play

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
The Crime Doctor's Diary

The Crime Doctor's Diary

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Millerson Case

The Millerson Case

1947
×
★★½
Edit this entry  
28
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1946
×
★★½
Edit this entry  
28
Crime Doctor's Man Hunt

Crime Doctor's Man Hunt

1946
×
★★½
Edit this entry  
27
The Crime Doctor's Gamble

The Crime Doctor's Gamble

1947
×
★★
Edit this entry  
27
The Crime Doctor's Courage

The Crime Doctor's Courage

1945
×
★★★
Edit this entry  
27
The Crime Doctor's Warning

The Crime Doctor's Warning

1945
×
★★
Edit this entry  
27
Shadows in the Night

Shadows in the Night

1944
×
★★★
Edit this entry  
26
The Crime Doctor’s Strangest Case

The Crime Doctor’s Strangest Case

1943
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crime Doctor

Crime Doctor

1943
×
★★★½
Edit this entry  
25
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
Gideon's Day

Gideon's Day

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
Counsellor at Law

Counsellor at Law

1933
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Baby Take a Bow

Baby Take a Bow

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★
Edit this entry  
21
Accent on Youth

Accent on Youth

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cruel Sea

The Cruel Sea

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Ideas

Young Ideas

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Make Way for a Lady

Make Way for a Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Rebels

A Woman Rebels

1936
×
★★
Edit this entry  
18
Murder!

Murder!

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ngeri-Ngeri Sedap

Ngeri-Ngeri Sedap

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry