Sort by

RAFIF has logged 45 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Double Life

A Double Life

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★
Edit this entry  
27
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fury

Fury

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Photocopier

Photocopier

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read prior review Edit this entry  
06
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry