Sort by

Raf has logged 131 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Wild Card: The Downfall of a Radio Loudmouth

Wild Card: The Downfall of a Radio Loudmouth

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry