Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Morbius

Morbius

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Karen

Karen

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tapping the Wire

Tapping the Wire

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tapping the Wire

Tapping the Wire

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry