Sort by

Geezus has logged 51 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hail the Judge

Hail the Judge

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horrid Henry: The Movie

Horrid Henry: The Movie

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Loud House Movie

The Loud House Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ur Dead to Me

Ur Dead to Me

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Teenage Mutant Ninja Turtles: Rise of the Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles: Rise of the Turtles

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Confidence Man JP: Fortune

The Confidence Man JP: Fortune

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saul

Saul

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bodyguard

Bodyguard

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry