Sort by

The Ramblin Gamblin Cliff Booth has logged 112 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Richard Pryor: Live and Smokin'

Richard Pryor: Live and Smokin'

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vendetta of a Samurai

Vendetta of a Samurai

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hesher

Hesher

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Gunn

Black Gunn

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leadbelly

Leadbelly

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nationtime

Nationtime

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble Man

Trouble Man

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hell Up In Harlem

Hell Up In Harlem

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Down, Two to Go

One Down, Two to Go

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Three the Hard Way

Three the Hard Way

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry