Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hi Nanna

Hi Nanna

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Clarence

The Book of Clarence

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Padayappa

Padayappa

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
7 Days

7 Days

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nimona

Nimona

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annapoorani

Annapoorani

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Kho Gaye Hum Kahan

Kho Gaye Hum Kahan

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eileen

Eileen

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jigarthanda DoubleX

Jigarthanda DoubleX

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Polite Society

Polite Society

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Leo

Leo

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mark Antony

Mark Antony

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Khufiya

Khufiya

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Poison

Poison

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love at First Sight

Love at First Sight

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jawan

Jawan

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Visitor

The Visitor

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maaveeran

Maaveeran

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kathal

Kathal

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry