• Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Charade

  • From Russia with Love

    ★★★

  • The Big City

    ★★★½

  • The Executioner

    ★★★½

  • High and Low

    ★★★½

  • 8½

    ★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Reptilicus

    ½

  • The Housemaid

    ★★

  • Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★½

  • Breathless

    ★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • The World of Apu

    ★★★½

  • The Hidden Fortress

    ★★★

  • Shadows

    ★★★★

  • The Music Room

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

  • Aparajito

    ★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★

  • Stray Dog

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★

  • Casablanca

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Wizard of Oz

  • M

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat