Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Decision to Leave

    ★★★★½

  • Monica, O My Darling

    ★★★★½

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

  • Bullet Train

    ★★★★

  • Three Thousand Years of Longing

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★★½

  • Vikram Vedha

    ★★★★½

  • Premam

    ★★★★½

  • Science Fair

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

A Better Tomorrow

Jan 1

Most Watched

Vikram

twice

Last Film

The Mummy

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Comedy
45 films
Action
43 films
Thriller
38 films
Crime
28 films
Romance
27 films
Adventure
20 films
Mystery
15 films
Fantasy
15 films
Family
12 films
USA
66 films
India
36 films
UK
13 films
France
13 films
Japan
7 films
South Korea
5 films
Canada
5 films
Ireland
3 films
Germany
3 films
Sweden
3 films
English
70 films
Tamil
20 films
Hindi
8 films
French
6 films
Japanese
6 films
Korean
5 films
Telugu
4 films
Kannada
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 37

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rahat’s most liked review

Turning Red

Turning Red

★★★★½

this is the most modern version of Miyazaki's attention to life and it's inherently charming details. possibly the most Toronto movie ever

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

#FollowFriday
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Samar
Average weighted rating:

2.5

Films Rahat watched in 2022

  • The Mummy
  • The Maltese Falcon
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Haider
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • The Stranger
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Minnale
  • The Night Comes for Us
  • Ocean's Thirteen
  • The Menu
  • Ocean's Twelve
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • The Illusionist
  • Monica, O My Darling
  • The Bad Guys
  • My Father's Dragon
  • Enola Holmes 2
  • The Banshees of Inisherin
  • Alps
  • Brahmāstra Part One: Shiva
  • Decision to Leave
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Oldboy
  • And Then We Danced
  • Coffee and Cigarettes
  • Main Hoon Na
  • Maborosi
  • Laal Singh Chaddha
  • Come to Daddy
  • The Heartbreak Kid
  • Monos
  • A Faithful Man
  • Suspiria
  • Sherlock, Jr.
  • Airplane!
  • The Sixth Sense
  • Ponniyin Selvan: Part I
  • Vendhu Thanindhathu Kaadu
  • Paddington 2
  • Science Fair
  • Three Thousand Years of Longing
  • Thiruchitrambalam
  • Bodies Bodies Bodies
  • Bullet Train
  • Beasts Clawing at Straws
  • After Yang
  • The Gray Man
  • Vikram
  • Magic Mike
  • Casino Royale
  • The Batman
  • Weekend at Bernie's
  • Mississippi Masala
  • La luna
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • The Worst Person in the World
  • The Handmaiden
  • Midnight in Paris
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Pattas
  • Kaithi
  • Kaathuvaakula Rendu Kaadhal
  • Peninsula
  • Vikram
  • Licorice Pizza
  • The Broken Hearts Gallery
  • Sonic the Hedgehog
  • The Last Emperor
  • Contagion
  • RRR
  • Mission: Impossible
  • Mon Oncle
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Petite Maman
  • Manmatha Leelai
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Samar
  • Eternals
  • K.G.F: Chapter 2
  • Cars
  • Some Like It Hot
  • Premam
  • Nala Damayanthi
  • Last Night in Soho
  • La Jetée
  • Now You See It...
  • Encanto
  • Turning Red
  • Atlantis: The Lost Empire
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Cruella
  • Everything Everywhere All at Once
  • Hey! Sinamika
  • Come and See
  • The Lost City
  • The Tree of Life
  • Coming to America
  • Fireworks
  • Naduvula Konjam Pakkatha Kaanom
  • Me and You and Everyone We Know
  • Enakkul Oruvan
  • Miller's Crossing
  • The King's Man
  • Drive My Car
  • Thief
  • Mahaan
  • Papanasam
  • Dhoom 2
  • Eraserhead
  • Jigarthanda
  • Charulata
  • Race 2
  • Race
  • Good Morning
  • The Red Shoes
  • Shyam Singha Roy
  • The Story of the Last Chrysanthemum
  • The Matrix Resurrections
  • Mersal
  • The Matrix
  • Pushpa: The Rise - Part 1
  • When a Woman Ascends the Stairs
  • Bheeshma
  • #FollowFriday
  • Vikram Vedha
  • The Passion of Joan of Arc
  • Hoop Dreams
  • A Better Tomorrow

World map

Highly rated films Rahat is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Aftersun
  • THE FIRST SLAM DUNK
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Mars One
  • Burning Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more