Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Timing with Jo Firestone

Good Timing with Jo Firestone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What Is Man and What Is Guitar?

What Is Man and What Is Guitar?

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream

Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strange Negotiations

Strange Negotiations

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your War (I'm One of You): 20 Years of Joan of Arc

Your War (I'm One of You): 20 Years of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jáaji Approx.

Jáaji Approx.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Payday

Payday

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nailed It

Nailed It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Motherland

Motherland

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
People's Republic of Desire

People's Republic of Desire

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry