Sort by

rainbowcollar has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Til Infinity: The Souls of Mischief

Til Infinity: The Souls of Mischief

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocco

Rocco

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beats of the Heart: Roots Rock Reggae

Beats of the Heart: Roots Rock Reggae

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Keith Haring: Street Art Boy

Keith Haring: Street Art Boy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bloody Daughter

Bloody Daughter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★★
Edit this entry  
08
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wildland

Wildland

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Farm

Little Farm

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Descendants

The Descendants

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Exporting Raymond

Exporting Raymond

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Instrument

Instrument

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry