2016

Nenad Todorović Nenad Todorović’s year in review

Nenad’s highest rated films

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Clip

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Be With You

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Paprika

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Confessions of a Dangerous Mind

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Unforgiven

Jan 1

Most Watched

Deadpool

twice

Last Film

Toni Erdmann

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
62 films
Thriller
32 films
Crime
24 films
Action
18 films
Sci Fi
17 films
Comedy
17 films
Mystery
11 films
Horror
10 films
Documentary
9 films
Adventure
8 films
USA
60 films
UK
21 films
Germany
7 films
Japan
6 films
France
6 films
Austria
4 films
Canada
4 films
Switzerland
3 films
Serbia
3 films
Spain
3 films
English
82 films
German
12 films
Spanish
8 films
Japanese
6 films
French
4 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Serbian
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 114

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Nenad’s most liked review

Paprika

★★★★½

"Paprika" ist das, was die Allgemeinheit in "Inception" sieht.
Würden die Charaktere nicht ständig nachfragen, ob sie sich in einem Traum befänden, gäbe es fünf Sterne.

More reviews

Nenad’s most liked list

Top 10 - Erstsichtungen 2016

Es gibt viele Filme auf der Welt. Zu viele um sie alle gesehen zu haben. So kommt es vor, dass ich hin und wieder das Bedürfnis verspüre die ein oder andere Wissenslücke zu schließen.
Hier meine Top 10 der Filme, die ich 2016 zum ersten Mal sehen durfte. (Kinosichtungen ausgeschlossen)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Attack of the Lederhosen Zombies
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Rivalry: Red v. Blue

Films watched in 2016

  • Toni Erdmann
  • Green Room
  • Northern Skirts
  • Blue Ruin
  • Attack of the Lederhosen Zombies
  • Iverson
  • Nocturnal Animals
  • Zero Dark Thirty
  • Triangle
  • Hesher
  • World War Z
  • The Nice Guys
  • Triple 9
  • Four Lions
  • Arrival
  • Boogie Nights
  • Magnolia
  • Houses Without Doors
  • Inherent Vice
  • Don't Breathe
  • Deadpool
  • Watchmen
  • Looper
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • Heaven's Gate
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Grave of the Fireflies
  • Paprika
  • Brooklyn's Finest
  • Creed
  • A Serious Man
  • American Beauty
  • Taxi Driver
  • Ex Machina
  • Hotel Belgrad
  • City of God
  • Synecdoche, New York
  • The Rivalry: Red v. Blue
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Whiplash
  • Headhunters
  • The Elephant Man
  • The Wolfpack
  • High-Rise
  • Raging Bull
  • The Martian
  • Zivan Makes a Punk Festival
  • Glengarry Glen Ross
  • Black Mass
  • Under the Skin
  • Rounders
  • A Bittersweet Life
  • Steve Jobs
  • Tron
  • Paid in Full
  • Moon
  • Primer
  • Fallen Angels
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • The Long Good Friday
  • Enemy
  • Irrational Man
  • Akira
  • Spirited Away
  • Clip
  • A Most Violent Year
  • The Master
  • We Need to Talk About Kevin
  • Maps to the Stars
  • Aliens
  • The Shining
  • M
  • Mystery Train
  • Black Cat, White Cat
  • Ghosts of Cité Soleil
  • The Road
  • Sicario
  • Children of Men
  • Carnage
  • Metropolis
  • Indie Game: The Movie
  • Goodnight Mommy
  • Searching for Sugar Man
  • Youth
  • Deadpool
  • Four Rooms
  • Dogtooth
  • White Men Can't Jump
  • The Hateful Eight
  • Hoop Dreams
  • Metallica: Some Kind of Monster
  • The Big Short
  • Legend
  • The Revenant
  • Be With You
  • 21 Grams
  • Unforgiven

Highly rated films Nenad missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • How to Build a Time Machine
  • I Am Not Your Negro

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more