2018

Nenad Todorović Nenad Todorović’s year to date

Nenad’s highest rated films

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Blue My Mind

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★½

  • The Ardennes

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Thelma

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★½

  • Paprika

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 13.1 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Edge of Seventeen

Jan 2

Most Watched

2001: A Space Odyssey

twice

Last Film

The Exorcist

Oct 21

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Thriller
59 films
Crime
34 films
Action
27 films
Horror
26 films
Mystery
25 films
Sci Fi
22 films
Romance
19 films
Adventure
17 films
Comedy
16 films
USA
76 films
UK
21 films
France
14 films
Japan
13 films
Germany
9 films
South Korea
8 films
Sweden
5 films
Italy
5 films
Canada
5 films
Denmark
5 films
English
98 films
Japanese
15 films
German
13 films
Spanish
12 films
French
11 films
Korean
8 films
Swedish
5 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Arabic
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 101

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Nenad’s most liked review

Deadpool 2

★½

Meine Begleiter waren ganz verblüfft, dass ich keinen Gefallen an der Zerstörung einer US-Amerikanischen CGI Millionenstadt, dem Avengers für Arme Zusammenschluss, der generellen "Bigger ist better"-Attitüde, der im Vergleich zum Vorgänger noch um einiges potenzierten Edgyness, den mindestens drei Storylines zu viel, Bodyshaming, Frauen die nur noch als Gebährmaschinen fungieren,…

More reviews

Nenad’s most liked list

#Horrorctober Returns @ Bildnachwirkung

Der diesjährige #Horrorctober nähert sich mit großen Schritten auf uns zu. Gemeinsam mit meinem werten Kollegen MrCutterknife und vielen wundervollen Gästen werden diese 13 Vertreter des Horrorgenres im Podcast besprochen.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Suburbicon
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

My Future is Cinema's Future

Films watched in 2018

  • The Exorcist
  • I Saw the Devil
  • The Wailing
  • The Fly
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Don't Look Now
  • Wicked City
  • A Cure for Wellness
  • Angst
  • Rosemary's Baby
  • Have a Nice Day
  • Border
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Luz
  • Friendly Beast
  • Get Out
  • Office
  • Anna and the Apocalypse
  • Await Further Instructions
  • Blue My Mind
  • Enter the Void
  • 2001: A Space Odyssey
  • Asura: The City of Madness
  • Nineteen Eighty-Four
  • The Night of the Hunter
  • The Robber
  • Point Blank
  • Don Jon
  • Hard Candy
  • The Chaser
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Last Year at Marienbad
  • Shaft
  • Midnight Special
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Thief
  • Fatal Attraction
  • Lawless
  • Dirty Dancing
  • Footloose
  • Flashdance
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Darkman
  • Suburra
  • Love
  • The Skin I Live In
  • The Ardennes
  • eXistenZ
  • The Invisible Guest
  • The Big Sick
  • The Wanderers
  • Headshot
  • That Moment: Magnolia Diary
  • Kubo and the Two Strings
  • They Live
  • Get Carter
  • Hereditary
  • Call Me by Your Name
  • Faces Places
  • The Square
  • Deadpool 2
  • Thelma
  • On the Beach at Night Alone
  • Dressed to Kill
  • Suburbicon
  • Coco
  • You Were Never Really Here
  • Shame
  • My Future is Cinema's Future
  • Haywire
  • Wonder Woman
  • The Basketball Diaries
  • Drugstore Cowboy
  • The Man with the Golden Arm
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Skyfall
  • Good Morning
  • Traffic
  • Show Me a Hero
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Into the Forest
  • Miss Sloane
  • Joint Security Area
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Annihilation
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Cronos
  • Hellboy
  • Super Dark Times
  • American Honey
  • In China They Eat Dogs
  • The Villainess
  • Martyrs
  • Zootopia
  • Buried
  • Body Double
  • 2001: A Space Odyssey
  • Manhunter
  • Blood Simple
  • Blood and Bone
  • Boyka: Undisputed IV
  • My Own Private Idaho
  • Marshland
  • Undisputed III: Redemption
  • Necktie
  • Dear Basketball
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Hell or High Water
  • Children of Men
  • Mad Max: Fury Road
  • (500) Days of Summer
  • Atomic Blonde
  • Phantom Thread
  • Tag
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Only God Forgives
  • The World of Kanako
  • Paprika
  • Rashomon
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Millennium Actress
  • The Lobster
  • Boyz n the Hood
  • Seven Samurai
  • Your Name.
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Yakuza Papers, Vol. 1: Battles Without Honor and Humanity
  • Tokyo Godfathers
  • The Edge of Seventeen

Highly rated films Nenad missed

  • Roma
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Blindspotting
  • Eighth Grade

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more