Sort by

raphael has logged 66 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Fame

Fame

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry