Sort by

raphael has logged 44 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Twist

Twist

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Behind Every Good Man

Behind Every Good Man

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manhatta

Manhatta

1921
×
Read the review Edit this entry  
25
Emak-Bakia

Emak-Bakia

1926
×
Read the review Edit this entry  
24
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Must Love

Love Must Love

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Rave Macbeth

Rave Macbeth

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Theatre Live: Coriolanus

National Theatre Live: Coriolanus

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Read the review Edit this entry  
19
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Bewildered People in the Night

Three Bewildered People in the Night

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hoodlum

Hoodlum

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blow Job

Blow Job

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lonesome Cowboys

Lonesome Cowboys

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
Trash

Trash

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suffragette

Suffragette

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
Read the review Edit this entry  
05
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Circle Jerk

Circle Jerk

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Oklahoma!

Oklahoma!

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry