Sort by

Rajavelu has logged 243 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thaandavam

Thaandavam

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
16
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Maattrraan

Maattrraan

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Tails

Red Tails

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wish You Were Here

Wish You Were Here

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Eight Below

Eight Below

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Break Ke Baad

Break Ke Baad

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Garden State

Garden State

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sivaji: The Boss

Sivaji: The Boss

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lockout

Lockout

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry