RSS feed for Rakestraw
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Looming Storm

The Looming Storm

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wrath of Silence

Wrath of Silence

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empty Hands

The Empty Hands

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Creature Companion

Creature Companion

2018
×
Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ouroboros

Ouroboros

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Summer

Summer

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Distant Barking of Dogs

The Distant Barking of Dogs

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Innards

Innards

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Trouble Man

Trouble Man

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Father Figures

Father Figures

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rosehill

Rosehill

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Mommy Moments

Mommy Moments

×
★★★½
Edit this entry  
02
Charm City

Charm City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Açúcar

Açúcar

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
It's All So Quiet

It's All So Quiet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cargo

Cargo

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fail to Appear

Fail to Appear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Behemoth

Behemoth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Félicité

Félicité

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Girls Always Happy

Girls Always Happy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Möbius

Möbius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Disorder

Disorder

2015
×
★★½
Edit this entry