Rakestraw has logged 321 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tammy

Tammy

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Origins

I Origins

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Actress

Actress

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The River

The River

1951
×
Read the review Edit this entry  
22
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Feet

Little Feet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild

Wild

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
R100

R100

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pioneer

Pioneer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cub

Cub

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
See You Next Tuesday

See You Next Tuesday

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joy Kevin

Joy Kevin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Turn Worse

Bad Turn Worse

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry