Rakestraw has logged 18 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Painting

The Painting

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer of Blood

Summer of Blood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry