Rakestraw has logged 296 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Meru

Meru

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drifters

Drifters

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pettifogger

The Pettifogger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blind

Blind

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cakes Da Killa: No Homo

Cakes Da Killa: No Homo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tears of God

Tears of God

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Review

Review

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Anabel

Anabel

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Youth

Youth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Thousand Suns

A Thousand Suns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wake Me When I Leave

Wake Me When I Leave

2015
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Idiot Faces Tomorrow

The Idiot Faces Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
Nugget

Nugget

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Frownland

Frownland

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Morning Light

A Morning Light

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dipso

Dipso

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
My Way Home

My Way Home

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Search of the Miraculous

In Search of the Miraculous

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Here's to the Future!

Here's to the Future!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Empire Builder

Empire Builder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hierba

Hierba

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★½
Edit this entry