Rakestraw has logged 27 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pure

Pure

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Results

Results

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
K

K

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aloft

Aloft

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Animals

Animals

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Felt

Felt

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Massacre Gun

Massacre Gun

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie

Maggie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Viaje

Viaje

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reality

Reality

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry