RSS feed for Rakestraw

Rakestraw has logged 217 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Agua Viva

Agua Viva

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue

Blue

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Night I Swam

The Night I Swam

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Erased,___Ascent of the Invisible

Erased,___Ascent of the Invisible

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
86'd

86'd

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
VIDEO HOME SYSTEM

VIDEO HOME SYSTEM

×
★★★
Edit this entry  
02
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Faust

Faust

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Third Kind

Third Kind

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Watchmaker

The Watchmaker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Live with Regret

How to Live with Regret

×
Edit this entry  
08
I'm Not Her(e): iMnOTHERe

I'm Not Her(e): iMnOTHERe

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
MadManWedding_remix 2018

MadManWedding_remix 2018

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Manong Ng Pa'aling

Manong Ng Pa'aling

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Pauline Enslaved

Pauline Enslaved

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Some of my Best Friends are Ghosts

Some of my Best Friends are Ghosts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
YEAH

YEAH

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Dziadzio

Dziadzio

2018
×
Edit this entry  
05
Misery Loves Company

Misery Loves Company

2018
×
Edit this entry  
04
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fuck You Éric

Fuck You Éric

2018
×
Edit this entry  
03
I'm OK

I'm OK

2018
×
Edit this entry  
03
Ante Mis Ojos

Ante Mis Ojos

2018
×
Edit this entry  
02
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jules of Light and Dark

Jules of Light and Dark

2018
×
Edit this entry  
01
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
Edit this entry  
30
Demon House

Demon House

2018
×
½
Read the review Edit this entry