Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Troll

Troll

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★½
Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Plane

Plane

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Fall

Fall

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Freeway

Freeway

1996
×
★½
Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry