Sort by

Ragnar has logged 225 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Chase

The Chase

1946
×
★★½
Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
02
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry