RSS feed for Ralph

Ralph has logged 111 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Metallica: This Monster Lives

Metallica: This Monster Lives

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Pursuit of Unhappiness

The Pursuit of Unhappiness

2012
×
★½
Edit this entry  
08
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Limitless

Limitless

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
17 Girls

17 Girls

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wilson

Wilson

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse

Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Limitless

Limitless

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blow

Blow

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Accepted

Accepted

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shooter

Shooter

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hunting and Gathering

Hunting and Gathering

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sense of Wonder

The Sense of Wonder

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The November Man

The November Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
xXx: State of the Union

xXx: State of the Union

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
xXx

xXx

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry