2015

Ralph Ralph’s year in review

Ralph’s highest rated films

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • Remember Me

    ★★★★★

  • Werner - Beinhart!

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • Head Full of Honey

    ★★★★★

  • Blow

    ★★★★★

  • Accepted

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • How High

    ★★★★★

  • Independence Day

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 215 Films watched
  • 17.9 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Head Full of Honey

Jan 12

Most Watched

Up in the Air

twice

Head Full of Honey

twice

Blow

twice

Last Film

6 Years

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
103 films
Action
79 films
Thriller
75 films
Comedy
70 films
Crime
54 films
Adventure
37 films
Sci Fi
30 films
Romance
29 films
Mystery
17 films
Fantasy
13 films
USA
159 films
Germany
42 films
UK
28 films
France
23 films
Australia
9 films
Canada
8 films
Italy
4 films
Czechia
4 films
Sweden
4 films
China
2 films
English
191 films
German
46 films
French
36 films
Spanish
23 films
Russian
17 films
Italian
16 films
Chinese
8 films
Swedish
5 films
Japanese
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 97

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sex Tape
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Fatal Instinct

Films watched in 2015

  • 6 Years
  • Coming to America
  • Up in the Air
  • Remember Me
  • Werner - Beinhart!
  • Super High Me
  • Hot Pursuit
  • Cake
  • The Imitation Game
  • The Fifth Element
  • Head Full of Honey
  • Blow
  • Accepted
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • The Polar Express
  • San Andreas
  • 21 & Over
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Homesman
  • The Empire Strikes Back
  • How High
  • Independence Day
  • Kingsman: The Secret Service
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Spectre
  • Focus
  • Victoria
  • Looper
  • The Theory of Everything
  • Casino Royale
  • The Interview
  • The Martian
  • American Sniper
  • Whiplash
  • Runner Runner
  • Quantum of Solace
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Bornholmer Straße
  • When Inge Is Dancing
  • Gone Girl
  • Welcome to the Sticks
  • Jupiter Ascending
  • xXx
  • Living on One Dollar
  • It's Kind of a Funny Story
  • Inherent Vice
  • Rush
  • Limitless
  • Hot Fuzz
  • 21
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Transporter 3
  • Transporter 2
  • The Transporter
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • Ballermann 6
  • Gone in Sixty Seconds
  • Independence Day
  • Walk of Shame
  • Tammy
  • Fatal Instinct
  • After.Life
  • Trade
  • American Hustle
  • Fight Club
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Blow
  • Sniper: Legacy
  • Moon
  • The A-Team
  • End of Watch
  • Samba
  • (500) Days of Summer
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • One Day
  • Voll Normaaal
  • Predestination
  • Palo Alto
  • The Maze Runner
  • Last Vegas
  • The White Sound
  • Trance
  • Filth
  • Blended
  • We're the Millers
  • Wir sind die Neuen
  • Sex Tape
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Family
  • White House Down
  • Who Am I
  • Million Dollar Arm
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Shutter Island
  • Lucy
  • Back on Track
  • Beginners
  • The Best Offer
  • Spy
  • Killer Elite
  • Kung Fury
  • Inglourious Basterds
  • Edge of Tomorrow
  • The Lives of Others
  • Coming In
  • The Kids Are All Right
  • Suck Me Shakespeer
  • Captain Phillips
  • The Heat
  • Buddy
  • Young & Beautiful
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • Safe Haven
  • Remember Sunday
  • Street Kings
  • xXx
  • Out of Time
  • Derailed
  • Extracted
  • Man on a Ledge
  • Reclaim Your Brain
  • Interstellar
  • Non-Stop
  • Hummingbird
  • Juno
  • Pitch Perfect
  • Soul Kitchen
  • American Psycho
  • Girl, Interrupted
  • Baggage Claim
  • The Food Guide to Love
  • Parker
  • Love Happens
  • Dallas Buyers Club
  • A Coffee in Berlin
  • RED 2
  • RED
  • Pulp Fiction
  • The Shawshank Redemption
  • The Sentinel
  • Shame
  • Love Is All You Need
  • The Hurt Locker
  • Hotel Rwanda
  • Blue Is the Warmest Color
  • Delete
  • Delete
  • Nothing to Declare
  • The Monuments Men
  • 12 Winter
  • Snowpiercer
  • Silver Linings Playbook
  • Boyhood
  • The Pursuit of Happyness
  • The Zero Theorem
  • 2 Guns
  • Nightcrawler
  • The Signal
  • Schindler's List
  • The Blind Side
  • Life As We Know It
  • Dear John
  • The Great Gatsby
  • Accepted
  • The Wolf of Wall Street
  • The Family
  • The Lego Movie
  • Déjà Vu
  • The Italian Job
  • Gone Girl
  • Resturlaub
  • The November Man
  • How High
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Happy-Go-Lucky
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • Da geht noch was!
  • Up in the Air
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • The Ides of March
  • The Next Three Days
  • The Ghost Writer
  • The Whistleblower
  • Hackers
  • Helmut Schmidt – Lebensfragen
  • Breaking Horizons
  • Training Day
  • Seeking Justice

See all 215

Highly rated films Ralph missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Inside Out
  • Carol

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more