2016

Ralph Ralph’s year in review

Ralph’s highest rated films

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • White House Down

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Blow

    ★★★★★

  • The Family

    ★★★★★

  • Air Force One

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★★★

  • Marley & Me

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Wall Street: Money Never Sleeps

    ★★★★★

  • Wall Street

    ★★★★★

  • The Gambler

    ★★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★★

  • Courage Under Fire

    ★★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • Me and Kaminski

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 390 Films watched
  • 32.5 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Jackass: The Movie

Jan 1

Most Watched

My Stuff

3 times

Up in the Air

3 times

The Man from U.N.C.L.E.

twice

Last Film

New Year's Eve

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
194 films
Comedy
147 films
Thriller
136 films
Action
109 films
Crime
79 films
Romance
51 films
Sci Fi
44 films
Adventure
43 films
Fantasy
22 films
Mystery
21 films
USA
293 films
Germany
71 films
UK
55 films
France
39 films
Canada
16 films
Australia
9 films
Denmark
8 films
Belgium
7 films
Sweden
5 films
Ireland
4 films
English
332 films
German
69 films
French
49 films
Spanish
27 films
Italian
24 films
Russian
24 films
Chinese
8 films
Dutch
5 films
Hungarian
5 films
Swedish
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 96

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ralph’s most liked review

Becks letzter Sommer

Genauso schlecht wie alle anderen Filme mit Christian Ulmen!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Domian - Interview with the Death

Films watched in 2016

  • New Year's Eve
  • Trumbo
  • Ratatouille
  • 10 Cloverfield Lane
  • Michael Clayton
  • The Most Beautiful Day
  • The Book of Eli
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Hugo
  • Coach Carter
  • The Polar Express
  • White House Down
  • Men, Women & Children
  • Metalhead
  • Happy
  • Enemy of the State
  • Knock Knock
  • My Stuff
  • Blue Valentine
  • I Spy
  • The Perfect Storm
  • Interstellar
  • Blow
  • The Family
  • Air Force One
  • American Hustle
  • Marley & Me
  • 4 Kings
  • The Choice
  • Paper Towns
  • The Wolf of Wall Street
  • Killing Them Softly
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • Wall Street
  • Rolling Papers
  • Changing Lanes
  • Money Monster
  • Labyrinth of Lies
  • Once in a Lifetime
  • The Gambler
  • The Grey
  • Good bye, Lenin!
  • Thank You for Smoking
  • Eye in the Sky
  • Jackass 2.5
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • How to Be Single
  • Risen
  • Romantics Anonymous
  • Reclaim Your Brain
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Little White Lies
  • Neue Vahr Süd
  • The Dark Side of the Moon
  • Tomboy
  • 50 First Dates
  • Tour de Force
  • J. Edgar
  • Fair Game
  • Whip It
  • The Finest Hours
  • 8 Seconds
  • Voll Normaaal
  • The Danish Girl
  • The Ides of March
  • Courage Under Fire
  • Fat, Sick & Nearly Dead 2
  • Fat, Sick & Nearly Dead
  • Amanda Knox
  • Rush
  • What Women Want
  • The Last Witch Hunter
  • Magic Mike XXL
  • Self/less
  • Up in the Air
  • 3 Zimmer/Küche/Bad
  • Krampus
  • Stalked by My Doctor
  • Tiger House
  • The Face of an Angel
  • When Inge Is Dancing
  • The Big Lebowski
  • Wings of Desire
  • About Alex
  • Me and Kaminski
  • Ballermann 6
  • Kleine Ziege, sturer Bock
  • A Few Best Men
  • Becks letzter Sommer
  • The Mechanic
  • The Big Short
  • How High
  • Lammbock
  • Amélie
  • Matilda
  • Saving Grace
  • Fight Club
  • The Punch Bowl
  • Straight Outta Compton
  • The Fighter
  • Titanic
  • The November Man
  • Momentum
  • Underworld: Awakening
  • Underworld: Rise of the Lycans
  • Underworld: Evolution
  • Underworld
  • The Island
  • Room
  • Louder Than Bombs
  • Gone in 60 Seconds
  • Remember Me
  • Pulp Fiction
  • Cop Car
  • Burnt
  • Paul
  • Jumper
  • Public Enemies
  • Bridge of Spies
  • The Age of Adaline
  • Joy
  • Creed
  • Ant-Man
  • Edge of Tomorrow
  • Spectre
  • The Revenant
  • Deadpool
  • The 5th Wave
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Black Mass
  • After Earth
  • Highway to Hellas
  • A Coffee in Berlin
  • Paddington
  • The DUFF
  • Youth
  • Ride
  • The Zero Theorem
  • Who Am I
  • Good People
  • Van Helsing
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Maze Runner
  • The Babadook
  • American Heist
  • Air
  • 5 Flights Up
  • She's Funny That Way
  • Better than Nothing
  • My Old Lady
  • Thanks for Sharing
  • The Tourist
  • Transcendence
  • Everly
  • The Drop
  • Life of Crime
  • In Bruges
  • Half Brothers
  • Autumn in New York
  • Playing It Cool
  • Careful What You Wish For
  • While We're Young
  • Do Not Disturb
  • 3 Türken und ein Baby
  • Vice
  • Unfriended
  • Die Superbullen
  • The Vatican Tapes
  • Stretch
  • Men Have to Go through This
  • View from the Top
  • Unfinished Business
  • Skin Trade
  • What If
  • Hercules
  • Flightplan
  • Spy
  • Skyfall
  • Stereo
  • Life
  • Our Brand Is Crisis
  • The Accidental Husband
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ghostbusters
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Search Party
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • 99 Homes
  • Margin Call
  • 27 Dresses
  • Survivor
  • Frau Müller muss weg!
  • The Simpsons Movie

See all 390

Highly rated films Ralph missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more