2017

Ralph Ralph’s year in review

Ralph’s highest rated films

  • Hachi: A Dog's Tale

    ★★★★★

  • Dinner for One

    ★★★★★

  • Limitless

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Simpsons Movie

    ★★★★★

  • The Italian Job

    ★★★★★

  • Blow

    ★★★★★

  • Accepted

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

  • Shooter

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 111 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Sicario

Jan 1

Most Watched

Accepted

3 times

Lommbock

3 times

Dinner for One

twice

Last Film

Hachi: A Dog's Tale

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
39 films
Thriller
36 films
Action
35 films
Crime
27 films
Mystery
16 films
Adventure
15 films
Sci Fi
14 films
Romance
9 films
Fantasy
7 films
USA
80 films
Germany
24 films
UK
14 films
France
11 films
China
3 films
Canada
3 films
Switzerland
3 films
Belgium
2 films
Finland
2 films
Hong Kong
2 films
English
93 films
German
22 films
French
18 films
Russian
9 films
Italian
9 films
Spanish
7 films
Polish
4 films
Chinese
4 films
Dutch
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Legally Blondes
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Wer ist Thomas Müller?

Films watched in 2017

  • Hachi: A Dog's Tale
  • Dinner for One
  • Metallica: This Monster Lives
  • Metallica: Some Kind of Monster
  • Dinner for One
  • Before I Fall
  • The Pursuit of Unhappiness
  • Bronson
  • Warcraft
  • Limitless
  • 17 Girls
  • Thor: Ragnarok
  • Why Him?
  • Doctor Strange
  • Hidden Figures
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Sully
  • Life
  • Wilson
  • The Simpsons Movie
  • The Italian Job
  • Irrational Man
  • Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse
  • The Crimson Rivers
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • The Bélier Family
  • Limitless
  • Blow
  • Accepted
  • Pulp Fiction
  • Inception
  • The Pianist
  • Schindler's List
  • The Grand Budapest Hotel
  • Paddington
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Goodbye Berlin
  • Deepwater Horizon
  • Shooter
  • Hunting and Gathering
  • The Sense of Wonder
  • Up in the Air
  • The November Man
  • xXx: Return of Xander Cage
  • xXx: State of the Union
  • xXx
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Lommbock
  • Lammbock
  • Morgan
  • American Pastoral
  • Filth
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • The Big Short
  • Snowden
  • Pain & Gain
  • Coach Carter
  • My Stuff
  • I.T.
  • Dear John
  • New Kids Turbo
  • Suck Me Shakespeer 2
  • Suck Me Shakespeer
  • Ants in the Pants
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Jason Bourne
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Not My Day
  • Accepted
  • Margin Call
  • Lommbock
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Lommbock
  • Lammbock
  • Heil
  • Independence Day: Resurgence
  • Ghostbusters
  • War Dogs
  • Don't Breathe
  • Me Before You
  • Up in the Air
  • Wer ist Thomas Müller?
  • My Stuff
  • The Nice Guys
  • Split
  • Criminal Activities
  • The Night Before
  • Legally Blondes
  • American Ultra
  • Tracers
  • The Switch
  • 400 Days
  • Stalked by My Neighbor
  • Standoff
  • Lucy
  • Das Boot
  • The Huntsman: Winter's War
  • Accepted
  • Shooter
  • Sicario

Highly rated films Ralph missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Get Out
  • Blade Runner 2049
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more