2018

Ralph Ralph’s year in review

Ralph’s highest rated films

  • Dinner for One

    ★★★★★

  • Remember Me

    ★★★★★

  • Dear John

    ★★★★★

  • The Next Three Days

    ★★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • Shooter

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Mile 22

    ★★★★★

  • The Equalizer

    ★★★★★

  • Werner - Beinhart!

    ★★★★★

  • Den of Thieves

    ★★★★★

  • Wonder

    ★★★★★

  • Lommbock

    ★★★★★

  • Lammbock

    ★★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 121 Films watched
  • 10.1 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Moon Conspiracy

Jan 7

Most Watched

Dinner for One

twice

Berlin Calling

twice

Up in the Air

twice

Last Film

Dinner for One

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
43 films
Thriller
42 films
Comedy
41 films
Drama
38 films
Adventure
25 films
Crime
18 films
Sci Fi
17 films
Documentary
15 films
Romance
11 films
Music
8 films
USA
87 films
Germany
25 films
UK
17 films
France
13 films
Australia
4 films
Canada
4 films
China
4 films
Switzerland
4 films
Czechia
3 films
English
97 films
German
27 films
French
15 films
Russian
7 films
Italian
6 films
Spanish
5 films
Dutch
4 films
Arabic
4 films
Chinese
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ralph’s most liked review

Tomb Raider

★★★½

Der Film hat seine Höhen und Tiefen. War unterhaltsam, aber leider nicht wirklich mehr.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

From Us to Me

Films watched in 2018

  • Dinner for One
  • Just a Breath Away
  • Böhse Onkelz - Böhse für's Leben - Die Dokumentation
  • Dinner for One
  • Solo: A Star Wars Story
  • Remember Me
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • Dear John
  • Operation Finale
  • Ronnie Coleman: The King
  • Berlin Calling
  • The Crash
  • Metallica: Through the Never
  • The Trader
  • Family Is Family
  • Ghost in the Shell
  • The Cobbler
  • Kid Cannabis
  • The Social Network
  • LenaLove
  • The Escort
  • The Next Three Days
  • The Commuter
  • From Us to Me
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • Up in the Air
  • Under the Sun
  • Shooter
  • Gringo
  • Lady Bird
  • To the Bone
  • Die Ostsee von oben
  • Die Nordsee von oben
  • Inside Job
  • The Boss
  • Inception
  • The Cloud
  • Mile 22
  • Deadpool 2
  • Deadpool
  • X-Men: The Last Stand
  • Enissa Amani: Ehrenwort
  • Carolin Kebekus: Pussy Terror
  • Same Kind of Different as Me
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Gold
  • The Big Sick
  • Werner - Beinhart!
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Maze Runner
  • Den of Thieves
  • Den of Thieves
  • Wild
  • Good Time
  • Wonder
  • Prime
  • Look Who's Back
  • Lommbock
  • Lammbock
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Circle
  • Up in the Air
  • My Stuff
  • Darkest Hour
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Avengers: Infinity War
  • Pitch Perfect 3
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • Tomb Raider
  • Overdrive
  • Green Zone
  • Paddington 2
  • Paddington
  • New Kids Nitro
  • New Kids Turbo
  • The Lives of Others
  • Lommbock
  • Lammbock
  • How High
  • Unlocked
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Jason Bourne
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • The Final Year
  • Berlin Calling
  • Forks Over Knives
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Bullyparade: The Movie
  • Transporter 3
  • Transporter 2
  • The Transporter
  • Flight
  • Baywatch
  • The Runner
  • Straight Outta Compton
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Our Brand Is Crisis
  • Motivation 2: The Chris Cole Story
  • Expedition Happiness
  • The Rock
  • Interstellar
  • The Astronaut Farmer
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Attraction
  • Moon Conspiracy

Highly rated films Ralph missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more