Sort by

Mark has logged 973 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donald's Dream Voice

Donald's Dream Voice

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ben and Me

Ben and Me

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Simpsons: When Billie Met Lisa

The Simpsons: When Billie Met Lisa

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Feliz Cumpleaños, Mickey!

Feliz Cumpleaños, Mickey!

×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man on the Flying Trapeze

The Man on the Flying Trapeze

1934
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Barnyard Battle

The Barnyard Battle

1929
×
★★★
Edit this entry  
29
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lyle, Lyle Crocodile: The Musical - The House on East 88th Street

Lyle, Lyle Crocodile: The Musical - The House on East 88th Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
Xenogenesis

Xenogenesis

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Martini Ranch: Reach

Martini Ranch: Reach

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holiday Date

Holiday Date

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Menorah in the Middle

Menorah in the Middle

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Willowby's Christmas Tree

Mr. Willowby's Christmas Tree

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppets on Puppets

The Muppets on Puppets

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Orson Welles Show

The Orson Welles Show

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bob Hope All Star Christmas Comedy Special

The Bob Hope All Star Christmas Comedy Special

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Cartoon All-Stars to the Rescue

Cartoon All-Stars to the Rescue

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
We Aim to Please

We Aim to Please

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Great Santa Claus Switch

The Great Santa Claus Switch

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Overdue Duck

Overdue Duck

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
★★½
Edit this entry  
05
Let's Get Movin'

Let's Get Movin'

1936
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Pups of Christmas

12 Pups of Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Porky Chops

Porky Chops

1949
×
★★½
Edit this entry