• Turning Red

    ★★★½

  • Encanto

    ★★

  • Free Guy

    ★½

  • Belle

    ★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Josee, the Tiger and the Fish

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★½

  • A Whisker Away

    ★★★

  • My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

    ★★★

  • Let It Snow

  • Frozen II

  • Knives Out

    ★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Us

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Kindergarten Teacher

    ★★½

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Death Note

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★

  • Moana

    ★★★★

  • In This Corner of the World

    ★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★

  • Arrival

    ★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

    ★★★

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Birdboy: The Forgotten Children

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Those People

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★½

  • Boyhood

    ★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★

  • Life of Pi

    ★★

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Brave

    ★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½