Sort by

ramley has logged 20 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Redline

Redline

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★½
Edit this entry