Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Not of This Earth

Not of This Earth

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shane

Shane

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry