RSS feed for Pablo

Pablo has logged 36 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Raven

The Raven

2012
×
★★
Edit this entry  
28
One Nine Nine Four

One Nine Nine Four

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
15
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Metropia

Metropia

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hesher

Hesher

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tucker and Dale vs Evil

Tucker and Dale vs Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big One

The Big One

1997
×
★★★½
Edit this entry