• Taken

    ★★★

  • Like Stars on Earth

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★★★

  • Bridge to Terabithia

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★

  • Once

    ★★

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★

  • Casino Royale

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★

  • Sin City

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • A Very Long Engagement

    ★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★

  • Oldboy

    ★★★

  • Finding Nemo

    ★★★

  • Good Bye Lenin!

    ★★★

  • The Pianist

    ★★★

  • City of God

    ★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★

  • Shrek

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★

  • Memento

    ★★★★

  • Snatch

    ★★

  • Gladiator

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★

  • Magnolia

    ★★★

  • Toy Story 2

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★

  • Saving Private Ryan

  • The Big Lebowski

    ★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★

  • Titanic

    ★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★

  • L.A. Confidential

    ★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★

  • Clueless

    ★★★

  • Braveheart

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★

  • My Girl

    ★★★★

  • Backdraft

    ★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Batman

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★