• Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • An American Werewolf in London

  • Airplane!

    ★★★

  • The Shining

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Life of Brian

    ★★★

  • Alien

    ★★★

  • Apocalypse Now

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★

  • All the President's Men

    ★★

  • Young Frankenstein

    ★★

  • Blazing Saddles

    ★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★

  • The Jungle Book

    ★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★

  • Ben-Hur

  • All About Eve

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Angel

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon

    ★★★