Josh has logged 290 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday

Friday

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Early Winter

Early Winter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry